Ponavadi se začne..

.. z nakupom neke naprave z napisom “Smart” na embalaži, recimo klimo, ki jo namontiraš, priključiš, preneseš aplikacijo in že lahko upravljaš temperaturo na daljavo. Po tem nabaviš še nekaj žarnic, pomivalni stroj, varnostno kamero in zvočnik, kar neizbežno pripelje do tega:

Seveda lahko v večini primerov z lahkoto ignoriraš vse “pametne” funkcionalnosti in to ne bo problem, ampak če pa bi jih rad učinkovito uporabljal, potem je njihovo upravljanje smiselno združiti v eno aplikacijo - centralni sistem, ki se zna pogovarjati z vsemi tvojimi napravami. Na ta način je uporaba lažja, ker je vse na enem mestu - od podatkov, ki jih napravice zbirajo do pošiljanja ukazov s centralnega vmesnika - mobilne aplikacije. Torej še ena aplikacija za dodati na zaslon telefona? Da, ampak vse obstoječe pa niso več potrebne, da nam smetijo domači zaslon.

Avtomatika

Zmanjšanje števila aplikacij je sicer v redu, ampak še vedno smo na nivoju virtualnega daljinca, ki samo čaka, da pride človek in nekaj pritisne. Naslednji korak je avtomatizacija teh naprav - samodejna akcija, ko se nekaj zgodi. Nekaj primerov:

  • vključi klimo, ko zapustim službo
  • vključi luč v shrambi, ko odprem vrata
  • ugasni TV, če ni nobenega v dnevni sobi
  • obvesti me, ko je v nabiralniku pošta
  • obvesti me, če je okno odprto in se približuje nevihta
  • posesaj tla, ko me ni doma

Vsaka akcija torej potrebuje prožilo - podatek o dogodku. Tovrsni podatki so nekaj, kar vsaj na začetku manjka vsakomur, ker obstoječe pametne naprave podpirajo samo akcijo, nimajo pa vedno tudi vloge senzorja. Senzorji so običajno namenske naprave, ki beležijo podatke o fizičnem svetu - od prisotnosti človeka do hitrosti vetra - in jih lahko uporabimo za interpretacijo dogajanja ter posledično definicijo pogojev za sprejetje akcije.

Torej brez nakupa senzorjev ne morem začeti? Lahko, saj imaš en kup senzorjev pravkar v žepu. Mobilni telefon spremlja ogromno podatkov, ki so dovolj za začetek. Na primer, status polnenja telefona ob določeni uri je lahko uporabljen za izklop luči v spalnici pred spanjem. Geolokacija telefona je lahko uporabljena za akcije povezane s prihodom domov, in tako dalje. Drug vir podatkov pa so zunanje storitve in okoljski pogoji, na primer vreme, položaj sonca in preprosto tudi čas v dnevu.

Ali se splača?

Za prihranek časa ali več udobja: Ne, saj teoretični prihranki nikoli niso povrnjeni, ker gre preprosto na vsake toliko kaj narobe in je treba popraviti. Mogoče naprava izgubi povezljivost na omrežje. Mogoče avtomatika živcira boljšo polovico. Vedno je nekaj.

Za reševanje specifičnih problemov: Verjetno ja. Poznam nekoga, ki ima robotsko kosilnico brez senzorja za dež in je veselo kosila tudi v neurju. Problem je rešil z uporabo vremenske postaje, ki ob dežju pošlje kosilnico na počitek. To je njegova edina avtomatika - je preprosta, deluje dobro in reši realen problem.

Za hobi: Ja! Je relativno poceni za začeti, izzivov je neskončno, edina omejitev pa je domišlija.

Kako začeti?

Obstaja kar nekaj rešitev za centralno integracijo tovrstnih povezanih naprav, na primer: Google Home, Apple Homekit, IFTTT, Tuya in Home Assistant. Večina naštetih je oblačnih storitev in imajo svoje prednosti kot je enostavna postavitev in integracija naprav. Slabosti so odvisnost od zunanjih dejavnikov, zasebnost, omejitve pri kompleksnejših avtomatikah in omejena količina integracij s pametnimi napravami.

Sam uporabljam odprtokodni Home Assistant. Potrebno ga je gostiti doma bodisi na odsluženem računalniku, strežniku ali namenski napravi, ki jo ponujajo razvijalci programa. To pomeni nekoliko težavnejši začetek uporabe napram oblačni ponudbi, ampak na dolgi rok se obrestuje. Nekaj prednosti:

  • neodvistnost od zunanjih ponudnikov. Na primer Google kadarkoli lahko ugasne njihov Google Home ali spremeni storitev v plačljivo.
  • ogromna podpora raznim napravam. Ker je projekt odprtokoden, lahko vsak razvije integracijo in jo deli z drugimi. Sam sem prispeval integracijo s toplotno črpalko Orca.
  • neomejene možnosti za avtomatiko. Privzeti način avtomatike je dovolj za začetek, za kompleksnejše avtomatike pa se lahko uporabi NodeRED za grafično risanje avtomatik ali pa celo Appdaemon in PyScript za uporabo programskega jezika.
  • Izboljšana zasebnost. Podatki ostanejo pri tebi (pod pogojem, da so tudi uporabljene pametne napravice upravljane lokalno brez oblaka).

Nadaljuj z branjem: Naprave v mojem Home Assistant