Cilj
Za kopalnico sva kupila Glade avtomatski osvežilec zraka, točno tak kot na spodnji sliki. Omogoča nastavitev intervalov osveževanja vsakih 9, 18 ali 36 minut. Sodeč po podatkih proizvajalca, naj bi pločevinka parfuma pri najdaljšem intervalu zdržala do dva meseca. Pločevinke pa seveda niso poceni. Podobno kot pri (cenejših) tiskalnikih, je inicialna investicija nizka, kartuše pa drage. Seveda ne bom bankrotiral zaradi teh parfumov, se je pa vseeno treba spomniti vsake dva meseca, da se jo zamenja - v tem nisem preveč dober. Prav tako mi je šla na živce potrata parfuma, saj osvežilec prši tudi ko ni nobenega doma ali spimo.

Z nekaj predelavami osvežilca in uporabo senzorja za vrata na gaberitu, mi je uspelo omejiti delovanje osvežilca samo pri opravljeni veliki potrebi oziroma prisku na večji gumb gaberita. Avtonomija pločevinke spreja se je zato močno podaljšala, pa poglejmo številke:
Sodeč po podatkih proizvajalca, pločevinka parfuma zdrži 60 dni pri 36 minutnem intervalu.
Število aktivacij dnevno: 1440 minut / 36 = 40
Število aktivacij v dveh mesecih = 40 * 60 = 2400
Torej pločevinka lahko osveži prostor 2400-krat preden jo zmanjka. Glede na zbrane podatke zadnjih nekaj mesecev kakamo povprečno 4x na dan. V resnici je to število pritiskov na veliki gumb na gaberitu, ki se ga kdaj uporabi tudi po nepotrebnem.
Avtonomija pločevinke tako naraste z dveh mesecev na 600 dni (2400 / 4) oziroma 20 mesecev, kar je točno 10-krat dlje.
Za prihodnost sem razmišljal, da bi začel tik nad WC školjko meriti t.i. lahkohlapne organske spojine (ang. Volatile Organic Compounds - VOC). Koncentracijo teh spojin sicer že merim v bivalnih prostorih za določitev kvalitete zraka, v kopalnicah pa še ne. Koncentracija VOC spojin se namreč poveča tudi pri opravljanju velike potrebe. Tako bi bil tak sistem še bolj optimalen, saj vsak kakec pač ne smrdi enako.
Strojna oprema
Osvežilec zraka je Glade avtomatski osvežilec zraka, ki ga prodajajo skoraj povsod. Predelava je obsegala vgradnjo ESP8266 mikrokontrolerja z relejem ESP01:

Prav tako sem ga predelal, da ni več na baterije, ampak direktno v 230V vtičnico.
Kar sem ugotovil je, da če osvežilec izključiš iz napajanja in ga nazaj vključiš, bo takoj sprožil osvežitev, ne glede na nastavljen interval. Vloga releja ESP01 je, da v normalnem stanju ne napaja osvežilca. Ko pa dobi ukaz iz Home Assistant, za nekaj sekund vključi napajanje, ravno dovolj za inicialno osvežitev, nato pa ga nazaj izključi iz napajanja. S tem sem dobil nadzor osveževanja s centralnega sistema Home Assistant.
Spodaj je končni rezultat, na desni je ESP01, ki upravlja rele, ki pa se ga na sliki ne vidi, ker je vgrajen zadaj. Na levi se vidi tudi DC-DC pretvornik, ki nastavi vhodno napetost na ustrezen nivo.

Drugi del je montaža senzorja odprtja vrat v veliki gumb gaberita s pomočjo Mi Window and Door Sensor. S tem Home Assistant dobi informacijo o pritisku velikega gumba.

Integracija v Home Assistant
Na ESP01 modul je nameščen program ESPHome s spodnjo konfiguracijo, Home Assistant pa z njim komunicira preko APIja. Senzor vrat pa uporablja Zigbee, ki je integriran preko Home Assistant integracije ZHA.
ESPHome konfiguracija za ESP01:
|
|
Implementacija logike
Logika je enostavna: ko nekdo pritisne veliko tipko gaberita, bo status senzorja dobil vrednost “open”. Ko se to zgodi, Home Assistant ukaže ESP01, naj za nekaj sekund vključi rele. To povzroči zagon osvežilca zraka in enkraten brizg parfuma.
Zajem zaslona iz Home Assistant Automations:

Kot vedno so možnosti avtomatike neomejene, lahko bi na primer nastavil dodatno osvežitev ob prižigu luči v kopalnici, ali pa ko pridemo domov po dolgem času.